See eera on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la-lat",
"3": "aera"
},
"expansion": "Late Latin aera",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Late Latin aera.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eera",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eera",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeran",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeran",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eeraa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeralla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeralta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeralle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeratta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eeraani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeralleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eerattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eeraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eerattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eeraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eerattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eeraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eerattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eeraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeraltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeralleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeranansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeraksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eerattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eera",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eera",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eer",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"era"
],
"id": "en-eera-fi-noun-SeqrfnXZ",
"links": [
[
"era",
"era"
]
],
"raw_glosses": [
"(archaic) era"
],
"tags": [
"archaic"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeːrɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ːrɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eːrɑ"
}
],
"word": "eera"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "yo",
"2": "èrìrà"
},
"expansion": "Contraction of èrìrà",
"name": "contraction"
},
{
"args": {
"1": "yo",
"2": "alv-yrd-pro",
"3": "*ɛ̀-lɪ̀là"
},
"expansion": "Proto-Yoruboid *ɛ̀-lɪ̀là",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "yo",
"2": "alv-yrd-pro",
"3": "*ɛ̀-là"
},
"expansion": "Proto-Yoruboid *ɛ̀-là",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "igl",
"2": "èlìlà"
},
"expansion": "Igala èlìlà",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Contraction of èrìrà, proposed to have derived from Proto-Yoruboid *ɛ̀-lɪ̀là or Proto-Yoruboid *ɛ̀-là. Cognates with Igala èlìlà.",
"forms": [
{
"form": "èèrà",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "yo",
"2": "noun",
"head": "èèrà",
"head2": ""
},
"expansion": "èèrà",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "èèrà",
"3": ""
},
"expansion": "èèrà",
"name": "yo-pos"
},
{
"args": {
"1": "èèrà"
},
"expansion": "èèrà",
"name": "yo-noun"
}
],
"lang": "Yoruba",
"lang_code": "yo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ifè links with redundant alt parameters",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Itsekiri links with redundant alt parameters",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Olukumi links with redundant alt parameters",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Yoruba entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Yoruba links with redundant alt parameters",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "yo",
"name": "Hymenopterans",
"orig": "yo:Hymenopterans",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"ant"
],
"id": "en-eera-yo-noun-Z6MzNWzc",
"links": [
[
"ant",
"ant"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/èè.ɾà/"
}
],
"word": "eera"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la-lat",
"3": "aera"
},
"expansion": "Late Latin aera",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Late Latin aera.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eera",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eera",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeran",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeran",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eeraa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeralla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeralta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeralle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeratta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eeraani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeralleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eerattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eeraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eerattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeramme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eeraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eerattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eeraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eerattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeransa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eeraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eerallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeraltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeraltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeralleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eerallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeranaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeranansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eerakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeraksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eeroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eerattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eerattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeroineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeroinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eera",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eera",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eer",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms borrowed from Late Latin",
"Finnish terms derived from Late Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with archaic senses",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eːrɑ",
"Rhymes:Finnish/eːrɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"era"
],
"links": [
[
"era",
"era"
]
],
"raw_glosses": [
"(archaic) era"
],
"tags": [
"archaic"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeːrɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ːrɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eːrɑ"
}
],
"word": "eera"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "yo",
"2": "èrìrà"
},
"expansion": "Contraction of èrìrà",
"name": "contraction"
},
{
"args": {
"1": "yo",
"2": "alv-yrd-pro",
"3": "*ɛ̀-lɪ̀là"
},
"expansion": "Proto-Yoruboid *ɛ̀-lɪ̀là",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "yo",
"2": "alv-yrd-pro",
"3": "*ɛ̀-là"
},
"expansion": "Proto-Yoruboid *ɛ̀-là",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "igl",
"2": "èlìlà"
},
"expansion": "Igala èlìlà",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Contraction of èrìrà, proposed to have derived from Proto-Yoruboid *ɛ̀-lɪ̀là or Proto-Yoruboid *ɛ̀-là. Cognates with Igala èlìlà.",
"forms": [
{
"form": "èèrà",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "yo",
"2": "noun",
"head": "èèrà",
"head2": ""
},
"expansion": "èèrà",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "èèrà",
"3": ""
},
"expansion": "èèrà",
"name": "yo-pos"
},
{
"args": {
"1": "èèrà"
},
"expansion": "èèrà",
"name": "yo-noun"
}
],
"lang": "Yoruba",
"lang_code": "yo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Ifè links with redundant alt parameters",
"Itsekiri links with redundant alt parameters",
"Olukumi links with redundant alt parameters",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Yoruba contractions",
"Yoruba entries with incorrect language header",
"Yoruba lemmas",
"Yoruba links with redundant alt parameters",
"Yoruba nouns",
"Yoruba terms derived from Proto-Yoruboid",
"Yoruba terms inherited from Proto-Yoruboid",
"Yoruba terms with IPA pronunciation",
"yo:Hymenopterans"
],
"glosses": [
"ant"
],
"links": [
[
"ant",
"ant"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/èè.ɾà/"
}
],
"word": "eera"
}
Download raw JSONL data for eera meaning in All languages combined (21.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.